14

„Oco, a vy ste sa ako dohovorili, keď ste chceli ísť von, keď neboli mobily?“
„Keď sme sa deň pred tým rozchádzali, tak sme sa dohodli, kde a o koľkej sa stretneme. Ale popoludní bol vždy niekto na ihrisku alebo v klube.“

Svedkom tohto rozhovoru som bola už pred pár rokmi. A zasmiali sme sa tomu, že mládež je stratená bez sociálnych sietí a bez svojho miláčika – mobilného telefónu. Každý sedí sám 🙁 pri počítači, ale spojený s celým svetom 🙂 Dnes je to všetko ešte ďalej. Svet nosíme vo vrecku v telefóne a každú chvíľku kontrolujeme, či nás niekto nehľadal, aké sú aktuálne správy, či nám nepribudol „lajk“ alebo či máme už odpoveď na otázku. Chceme byť v obraze, obávame sa, aby nám niečo neušlo. A tí, ktorí sa neobávajú, podliehajú okoliu, pretože každý chce všetko vedieť hneď, preto sa tiež snažia byť on-line.

Zabudli sme, že na list zo zahraničia sme kedysi čakali aj niekoľko týždňov, a nebolo to až tak dávno. Ale veď dobre, že je to minulosť.

Nezabúdajme však, že každá palica má dva konce, teda vec má svoje pozitíva aj negatíva. Závislosťami na nových technológiách sa zaoberajú aj odborníci. A tak nám k základnej hygiene tela pribudla kedysi duševná hygiena. Odporúčaná je detoxikácia organizmu (kedysi pôst). Hygiena práce odporúča jedenkrát ročne na tri týždne úplne zmeniť prostredie a ľudí, aby sme sa telesne a duševne regenerovali a vládali tak pracovať ďalší rok. V ostatnom čase sa stretávame s pojmom digitálna detoxikácia. Je odporúčané denne aspoň jednu hodinu (počas obedu) zostať bez telefónu, občas stráviť aktivity s priateľmi – všetci bez telefónov a počítačov aj pár hodín a počas dovolenky neriešiť pracovné záležitosti a zapínať telefón raz denne, aby sme sa spojili s príbuznými. Teraz si poviete, že to by chcelo asi opustený ostrov 🙂

Niekedy stačí sa rozhodnúť a niekedy vyhľadať oázu bez signálu mobilných operátorov a prístupu na internet. Máme šťastie, že blízko Čierneho Balogu takú máme. A nie je to nudné pusté miesto, ale atraktívna Vydrovská dolina s pestrou ponukou voľnočasových aktivít.

Je tu jar a opäť túžime zájsť do prebúdzajúcej sa prírody. Odporučte svojim príbuzným a známym, aby prišli „digitálne detoxikovať“ práve do Vydrovskej doliny. Môžeme odporúčať. Máme dobré skúsenosti s deťmi a mladými ľuďmi v našich Vydrovských letných táboroch – telefóny a počítače im nechýbajú. Zabavia sa v prírode zaujímavými aktivitami, mnohé sa naučia a odchádzajú spokojní. A čo nás teší, mnohí sa každoročne vracajú, privádzajú súrodencov a kamarátov.

Vďaka za pokrok, za technológie, ktoré nám uľahčujú prácu a spríjemňujú život. Ale občas si potrebujeme oddýchnuť aj od nich. A my vieme kde!

M. Heretová