PF 2017

V novom roku si obyčajne želáme veľa zdravia, šťastia, lásky, rodinnej pohody a tiež pracovné i osobné úspechy.

Čo však považujeme za úspech? Slávu? Prestížne ocenenia? Postavenie či dobrú pracovnú pozíciu? Peniaze? Moc a vplyv? Niekedy mám pocit akoby nás doba a dnešná spoločnosť nútili ceniť si a obdivovať práve toto. Ale ja si hovorím, že úspešná žena je aj matka, ktorá vychovala zo svojich detí slušných, poctivých a pracovitých ľudí. Podľa mňa je úspešný človek, ktorého napĺňa jeho práca a preto ju vykonáva dobre v prospech svojich zákazníkov a klientov, je užitočný nám všetkým, nech je to hoci aj pouličný zametač. Pretože každá práca je potrebná.

Poznáme mnoho ľudí, ktorí majú peniaze, postavenie, moc, vplyv… ale morálne zlyhali, ich charakter nie je pre nás príkladom. Ako vnímame takýto „úspech“?

Radi a oprávnene sa pochválime, keď sa nám darí. Ale málokedy žiadame o pomoc, keď sa nedarí. Obávame sa, že nás vysmejú alebo odsúdia, že budú vidieť iba chyby, ktorých sme sa dopustili. Ale chyby robí každý. Netreba sa obávať a povedať „mýlil som sa“. Trvalý dojem sa nevytvára chybou samotnou, ale tým, ako sa k nej postavíme. A tiež treba priznať, že neomylní ľudia to majú ťažšie, ako my ostatní. Nemôžu sa učiť z vlastných chýb!

Nedávno som čítala peknú myšlienku od Vladimíry Bukerovej, šéfredaktorky dvojtýždenníka PROFIT: „Nejde ani tak o to, koľkokrát sme úspešní, ale o to, čo urobíme s neúspechom. Nemôže byť predsa neúspechom niečo, z čoho sme sa veľa naučili.“

Aj my z Vydry Vám želáme v novom roku zdravie a šťastie, lásku a dobré vzťahy a nech sa Vám darí. A keď niečo náhodou nevyjde tak ako ste si predstavovali, nech Vás nás to posilní a posunie na Vašej ceste. Jednoducho: majte sa ako chcete!

M. Heretová