Mládežnícky tábor 2018.

V lete okolie Čierneho Balogu ožíva aj vďaka Vydrovským letným táborom, ktoré každoročne organizuje VYDRA. A okrem detských sa tu odohráva aj mládežnícky, teda desaťdňový tábor pre účastníkov od 15 rokov. Ten tohtoročný bol plný nových zoznámení, starých priateľstiev, ale hlavne nevšedných zážitkov, vďaka ktorým si väčšinu z nás tábor získal natoľko, že na otázku či prídeme aj o rok sme bez najmenšieho zaváhania odpovedali áno. Poďme si teda spolu pripomenúť týchto výnimočných desať dní.

Tábor sa ako každý rok začal šľapačkou, alebo trojdňovým putovaním, ak chcete, ktoré zahŕňalo presne to čo má v názve a to trojdňovú túru, ktorej trasa končila na táborisku. Všetci sme sa stretli na železničnej stanici v Brezne, odkiaľ sme sa odviezli na stanicu Tisovec-Bánovo, ktorá sa nachádzala uprostred ničoho a tak nám nezostávalo nič iné ako sa vybrať pešo cez les podľa inštrukcií v obálkach, ktoré mala väčšina z nás. Našou nepovinnou úlohou bolo zmeniť si identitu a túto možnosť väčšina z nás aj využila. Napriek pár prekážkam sme si to asi všetci užili a o tri dni neskôr sme na táborisku odhalili naše skutočné identity, absolvovali ďalšie kolo zoznamovania sa a tábor sa mohol začať.

Za názvom Počiatok sa skrývala hra na rôzne historické obdobia, jedno na každý deň a každé malo svoju celodennú hru. Od praveku, kde sme prešli evolúciou sme sa dostali do obdobia antiky a krvilačných gladiátorských súbojov a krátko na to do tajomného a trochu nebezpečného stredoveku. Naši vedúci mali pre nás prichystané premyslené aktivity, do ktorých sme sa mohli vžiť, zamestnali nás aj na niekoľko hodín a zažili sme pri nich veľa smiechu a zábavy. Voľný čas sme trávili kúpaním sa v potoku ale niekedy aj oddychom v stanoch a chatkách. No a večery sme presedeli pri ohni s gitarou, táborovou poštou a korálikmi, ktoré sme ako poďakovanie za čokoľvek mohli niekomu darovať. Tento týždeň však nebol iba o hrách. Doobedie sme trávili podelení do skupín – na dobrovoľnícku prácu. Vyskúšali sme si budovanie chodníka v minilande či renováciu drevených objektov v Lesníckom skanzene, brúsenie a natieranie vagónov na Čiernohronskej železničke, ale aj maľovanie múru, čistenie jazierka a chystanie palivového dreva na zimu v Envirocentre VYDRA. Počas týchto pracovných hodín sme sa medzi sebou opäť spoznali o niečo viac a vždy sme našli spôsob ako si našu činnosť spríjemniť. Pre mnohých z nás to bolo niečo, čo sme ešte nezažili a boli sme vďační za možnosť si to vyskúšať. Je to príjemný pocit vedieť, že keď sa niekedy budeme opäť prechádzať po okolí Čierneho Balogu, uvidíme, že na niečom z jeho terajšieho výzoru sme sa podieľali aj my.

Myslím, že nehovorím len za seba, keď poviem, že tento týždeň bol výborná skúsenosť a hlavne veľký zážitok. Keď sme sa lúčili (s novými účastníckymi tričkami a hlavou plnou spomienok), všetci sme vedeli, že na tento tábor len tak nezabudneme.

Emília Skokanová