Vážení občania,

obec Čierny Balog vybudovala novú cyklokomunikáciu medzi obcou Čierny Baloga obcou Hronec – lokalita Sv. Ján. Mnohí o nej už istotne viete a už ste ju aj prešli. V tomto čase je cyklocesta skolaudovaná príslušným stavebným úradom a je možné ju oficiálne užívať. Cyklotrasa má dĺžku 4,06 km. S podporou z fondov EÚ z Integrovaného regionálneho operačného programu ju vybudovala obec Čierny Balog s celkovými nákladmi približne 380 tis. EUR.

Cyklocesta je vybudovaná a určená len pre cyklistickú dopravu. Doprava na motorových vozidlách, autách, či motorkách je tu zakázaná. Vstup autami je možný len výnimočne pre správcu cyklocesty, správcu Čiernohronskej železnice, správcu vodného toku a pre záchranné zložky. Preto je na začiatku cyklocesty v smere do Čierneho Balogu vstup obmedzený len betónovým stĺpom, ktorý už niektorí siláci stihli zhodiť do vedľajšej priekopy. Z druhej strany od Čierneho Balogu je vybudovaná rampa v tvare U, ktorá je prejazdná pre cyklistov, no aj tu treba zvýšiť opatrnosť. Rampu upravíme, aby bol možný prejazd aj s prívesnými vozíkmi za bicykel. Cyklocesta je vyznačená dopravnými zvislými značkami ako aj vodorovným značením. Pri jazde je potrebné držať sa svojho pruhu, cesta je na mnohých miestach kľukatá a teraz sa po nej dá jazdiť už pomerne slušnou rýchlosťou.  Takže jazdite opatrne, na ceste nie ste sami. Už teraz sa tešíme veľkému počtu cyklistov na tejto trase. Samozrejme využívať ju môžu nielen cyklisti, ale aj in-line korčuliari, prípadne letní biatlonisti.

Cyklocesta je teda na začiatku svojej prevádzky, postupne budeme vychytávať a odstraňovať chyby, nedostatky. Pri tejto príležitosti vás chcem poprosiť o spoluprácu. Svoje postrehy, podnety, nápady môžete poslať na info@ciernybalog.sk alebo povedať komukoľvek z obecného úradu. Určite viete, ako cesta vyzerala predtým, v akom dezolátnom stave bola. Teraz je nová, pekná. Chráňme si ju spoločne. Nie je stavaná pre autá, ani motorky na nej nemajú čo robiť. Aj v tejto oblasti vás prosím o spoluprácu. Ak budete svedkom, že na cykloceste sa pohybuje auto, motorka, odfoťte to a pošlite nám, alebo rovno polícii a dosvedčte to. Inak poriadok nebude. Pamätáme, ako mizli z tejto cesty značky o uzávierke cesty a pod. Všetko je o nás, ľuďoch. Dolina popri Čiernom  Hrone je krásna a má svoj potenciál pre rozvoj, ktorý určite budeme chcieť postupne využiť a dobudovať na nej oddychové miesta, lavičky, či táborisko.

Prajem všetkým príjemné chvíle na bicykli na novej cykloceste dolinou Čierneho Hrona.

Róbert Hlaváčik, prednosta OcU