Zažívame niečo nové, niečo, čo tu ešte nebolo. Poviete, boli tu pandémie moru a cholery, Španielska chrípka… Áno, ale svet vtedy fungoval inak. Ešte aj na začiatku 20. storočia nemala globalizácia také dôsledky ako teraz (myslím si, že ani globalizácia nie je len zlá alebo dobrá, ale tak ako všetko, má svoje klady a zápory). Svet sa zmenšuje. Kým by niekto kedysi z Číny koňmo prišiel do Európy nakazený nebezpečnou chorobou, tak by po ceste vyzdravel alebo zomrel. Dnes si to dobré aj zlé privezieme za niekoľko hodín kamkoľvek. Po prvých obavách, či ochorieme a ako sa s chorobou vysporiadame, prišli ďalšie obavy – ako budeme žiť. Mnohí ani nemyslia na zmenu životného štýlu a tempa, ale skôr z čoho. Už teraz sa nám krátia príjmy i úspory. Osobne si myslím, že ekonomika sa spamätá (a my s ňou), aj keď to môže trvať pár rokov, ale túto obeť podstúpim radšej, ako by mala každá rodina zažívať úmrtia svojich blízkych.

Zo všetkých médií počúvame „Zostaňme doma, spolu to zvládneme!“. Zvládneme. Ak sa budeme vedieť a chcieť vcítiť do situácie tých druhých. Každý sa bojí o to, ako sa postará o svoju rodinu, ako ju zabezpečí, či bude mať dosť peňazí – teraz a aj keď sa táto situácia skončí. Mali by sme si uvedomiť, že všetci tí, čo museli prestať pracovať, potrebujú podržať a nie len od štátu. Ak niekto prenajíma priestory, poskytuje služby či inkasuje na základe rôznych zmlúv, pomôže tak, že odpustí časť platby, alebo s ňou počká, kým jeho dlžník na ňu opäť nebude mať. Pretože ak sa položí jeden, jeho peniaze budú chýbať ďalšiemu a položí sa tiež, jeho výpadok platieb bude chýbať tretiemu a tak ďalej. Zrútime sa všetci ako rad dominových kociek. Ak sa budeme vedieť podporiť, podržať – zvládneme to. Získame všetci. Na začiatku aspoň trošku, postupne viac a viac.

Čierny Balog je obec s ponukou zaujímavostí a služieb najmä v letnej turistickej sezóne. A nie je to iba Vydra alebo Čiernohronská železnica, ale aj remeselníci, ubytovatelia a poskytovatelia ďalších pohostinských služieb, ktorí čakali na začiatok mája a na príjmy z novej sezóny, ktoré im zabezpečia chod do ďalšej jari. Veľká časť z nich nepríde. A hoci očakávame uvoľnenie karantény a zlepšenie situácie (v čase uzávierky sa očakáva spustenie 2. fázy), stále nevieme, aké bude leto. Predpokladáme a dúfame v to, že väčšina Slovákov strávi dovolenku na Slovensku a teda aj vo Vydrovskej doline. Predpokladáme ale aj to, že kúpyschopnosť poklesne alebo tí, čo trávili teraz čas doma s deťmi, budú musieť pracovať. Dopyt po službách nemusí byť ako po iné roky. Viacerí to nebudeme mať jednoduché. Ale nevzdávame to! Hoci sme optimisti a veríme v najlepšie, pripravujeme sa aj na najhoršie. Nemali by sme ale závidieť ani tým, ktorí môžu pracovať a zarábajú. Neberme to ako krivdu voči nám ostatným. Veď práve oni potom naštartujú ekonomiku, budú mať na to, aby si nakúpili tovar, využili služby.

Nečaká nás jednoduché a ľahké obdobie. Peniaze budú chýbať ľuďom, organizáciám, podnikom, obciam i štátu. Preto zostaňme ešte doma, buďme opatrní, aby sa vírus nevrátil v druhej vlne (nebuďme ako odtrhnutí z reťaze), ale buďme súdržní a podporujme sa. Želám nám všetkým pevné zdravie a dostatok síl, aby sme boli zas niekedy radšej „zdraví a bohatí!“.

M. Heretová