Vydrovo, miesto, ktoré nemá dvojníka. Podobné už nenájdete. Nielen preto, že je to krásne miesto čo sa fyzična týka. Toto miesto obsahuje ľudí, ktorí už od môjho ranného detstva formovali to kto som, aký som a na čom mi v živote záleží.


Začal som chodiť na detské tábory a postupne som prešiel na tie mládežnícke, ktoré veru stoja za zrušenie dovolenky či hocijakých iných plánov na leto. Kúpanie v potoku, turistika, chodenie na boso, bláznivé hry, večery so spevom v sprievode gitary či huslí, dobrovoľná práca, žiadny signál a úžasné jedlo z našej malej poľnej kuchynky. No čo viac si priať?

Neviem či veríte na osud, ale ak áno, tak vedzte, že spôsob akým som sa do Vydrova dostal je čisto osudová záležitosť. Ako malý som na podujatí Vydričkin zázračný deň vo Vydrovskej doline vyhral v tombole pobyt na detskom tábore. Niekedy tak rozmýšľam, kde by som dnes bol, keby sa takáto zdanlivo banálna vec nestala. Aký by som bol? Mal by som rovnaké hodnoty ako aj dnes? Aj keď osobne si myslím, že by som si nejakým spôsobom cestu do Vydrovskej doliny našiel tak či tak. Ale vráťme sa k mládežníckym táborom. Tieto tábory nesú veľmi krásnu myšlienku. Spája príjemné s užitočným. Počas týždňa vo Vydrove si síce užívame pobyt v tomto lesnom hoteli, ale zároveň aj pomáhame. Napríklad lesníkom, ktorí sa nám o tieto miesta s láskou starajú. Alebo pomáhame inštitúciám, ako je napríklad miestna základná škola, kde sa snažíme aspoň kúsok cez ten krátky týždeň spraviť niečo, aby tam bolo o čosi krajšie. Tohto roku sme pomáhali v obci s prípravou nového náučného (banského) chodníka. Škoda, že sme v tábore len ten jeden týždeň.

Každý jeden rok sa mi posledný deň tisnú slzy do očí, keď sa lúčim s ľuďmi, s ktorými sa cítim dobre. Ale vždy sa však celý rok teším na to, ako si zapnem letecký režim na telefóne a baterka mi vydrží do konca tábora, keďže tam telefóny strácajú zmysel a na týždeň si opäť užijem krásnu prírodu, vypustím z hlavy civilizačné problémy a budem sa mať fajn!

Štefan Dvorožňák, Brezno
Foto: Michal Sitko, Banská Bystrica

bbsk-podpora-logo