Aj tohto roku sa celoslovenské podujatie Týždeň dobrovoľníctva konalo už tradične od 16. do 22. septembra. Zastrešuje ho Platforma dobrovoľníckych centier a organizácií.

Hoci dobrovoľníci z Vydry pomáhajú v Čiernom Balogu počas celého roka (MDD, Mikuláš, táboroví vedúci, počas mládežníckych táborov v obci, ZŠ, v Lesníckom skanzene…), aj v septembri si našli čas a opäť prišli. Počas víkendu 17.-19.9. sa venovali oberaniu jabĺk a muštovaniu, upratovaniu záhrady a domu (vyčistenie jazierka, ostrihanie kríkov, doodkladanie vecí po táboroch…) a tiež plánovaniu aktivít na zimu ale aj na dlhšie niekoľkoročné obdobie. Dobrovoľníkov prišlo 21 a spolu odpracovali 193 hodín.

Centrum dobrovoľníctva v Banskej Bystrici opäť zastrešovalo mnohé aktivity. V Čiernom Balogu nie je neznáme. Aj v tomto roku, tak ako niekoľko rokov predtým, sme spoločne v miestnej základnej škole Jánošovka uskutočnili workshop o dobrovoľníctve s deviatakmi.

Takto hodnotí tohtoročný Týždeň dobrovoľníctva Platforma dobrovoľníckych centier a organizácií: „13. ročník národnej kampane Týždeň dobrovoľníctva je za nami. Takmer 200 organizácií aj tento rok otvorili množstvo jednorazových dobrovoľníckych príležitostí, vďaka ktorým si mohol ktokoľvek na Slovensku vyskúšať, aké je to byť dobrovoľníkom. Do Týždňa dobrovoľníctva 2021 sa zapojilo celkovo 2280 ľudí. Tohtoroční účastníci Týždňa dobrovoľníctva venovali celkovo 6555 hodín svojho času, čo pri prepočte na ekonomickú hodnotu práce predstavuje približne 32-tisíc eur venovaných dobrovoľníctvu.

Aj toto sú výsledky Týždňa dobrovoľníctva 2021. A okrem toho atmosféra a pocity, ktoré sa ťažko vyjadrujú v číslach – nadšenie detí na vynovenom ihrisku, vďaka tých, ku ktorým sa dostala potravinová pomoc, posilnená bezpečnosť tých, ktorí sú aktuálne v ťažkej životnej situácii, spokojnosť klientov skrášlených sociálnych zariadení, úľava inštitúcii odbremenených od administratívy, odhodlanie vychádzajúce z príchodu nových posíl a množstvo ďalších výsledkov, ktoré pomôžu organizáciám ďalej plniť svoje poslania. Týždeň dobrovoľníctva je maličkým krokom k zmene. Ďakujeme všetkým, ktorí mali odvahu vykročiť spolu s nami.“

Ak by ste sa chceli aj Vy dozvedieť viac o dobrovoľníckej práci, sledujte naše stránky, alebo sa nám ozvite. Vykročiť k dobru je možné kedykoľvek.

M. Heretová
Foto: Michal Urbančok, Patrik Graus, Bianka Vilhanová