Bol piatok 25. septembra pár minút po 7:30 ráno. Štandardné ráno s telefónom v ruke sa razom zvrtlo na veľmi ťažké ráno. Ešte v posteli ma zastavil šok, keď som uvidel informáciu o pátraní po Adamovi na sociálnej sieti. Po pár minútach sa správa rozšírila aj s informáciou, že Adam sa vo štvrtok vybral na kešky na Devínsku Kobylu. Komunita sa zomkla a okamžite prešla všetky potenciálne parkoviská v okolí miestnej vápenky, ale neúspešne. Do pátrania sme zapojili aj koordinátora pre Slovensko, ktorý veľmi rýchlo vytvoril databázu súradníc, kde sa mohol Adam pohybovať. Tieto súradnice sme expresne posunuli pátraciemu tímu, ktorý sa do upršaného dňa vydal Adama hľadať. Nikdy nezabudnem na ten pocit, sedieť celé dopoludnie v zápchach v okolí Bratislavy a len bezmocne sledovať diskusiu na sociálnej sieti o tom, ako postupuje pátranie. Nikdy nezabudnem ani na ten pocit, keď som sa blížil do Devínskej Novej Vsi a dostal som telefonát v strohom znení – „Dajte si kávu, počkajte v suchu, o chvíľu Vás budeme informovať“. Telefonát v takom tóne, že každému, kto by ho počul, bolo hneď jasné, že pátranie sa skončilo. Nechcel by som nikomu priať neskôr kráčať lesnou cestou k Adamovmu autu tušiac najhoršie. To bola krížová cesta toho dňa. Každý krok po naprieč mokrou trávou bolel. Naozaj bolel. A pri spomienke na tie okamihy to bude bolieť ešte veľmi dlho.
Bolieť to bude aj preto, že išlo o Adama. Večne usmiaty chalan, s ktorým sme my všetci tu prítomní strávili mnoho a mnoho krásnych chvíľ. A aj tu ide o Adama. Ide tu o to, aký odkaz nám Adam zanechal. Ide tu o to, aký Adam bol, a o to, aký si my všetci z neho vezmeme príklad. A čo o Adamovi vieme povedať my? Dobrovoľníci z jeho obľúbenej Vydrovskej doliny neďaleko Čierneho Balogu?
„Adam bol skvelý človek a priateľ v jednom.“
„Adam bol parťák. Chalan so zmyslom pre poriadok, zodpovednosť a spoľahlivosť.“
„Adam bol skvelý kuchár, tichý a pokorný človek.“
„Adam bol neodmysliteľnou súčasťou leta vo Vydrovskej doline.“
„Adam bol silný a vytrvalý za všetkých okolností. Aj v momentoch pre neho ťažkých a náročných sa vždy vzoprel a kráčal ďalej. Vždy bojoval aj za ostatných.“
„Adam bol precízny a systematický. Chcel motivovať ostatných a skúšať nové veci.“
„Adam všetky a všetkých privítal s úsmevom, nikdy nikoho neodmietol a pomohol.“
„Adam bol človek plný nápadov, plný entuziazmu a odhodlania všetko vyriešiť. Nikdy sa nevzdal myšlienky, ako svoj nápad zrealizovať, alebo ako niečo zlepšiť.“
„Adam bol úžasný človek.“
Csilla, predsedníčka správnej rady, ktorá za tie mnohé roky vo Vydre stretla viacerých skvelých mladých ľudí ochotných pre Vydru nezištne pôsobiť, tu dnes nemôže byť, ale je tu s nami v myšlienkach a poprosila ma povedať toto:
Adam mi 18. augusta napísal takýto mail – Ahoj Csilla, chcem správnej rade Vydry navrhnúť zmeny cieľov občianskeho združenia. Myslím si, že som členom dosť dlho na to… Ale aby som mohol dať dokopy nejaký návrh, musím zistiť históriu, myšlienky, zámer a vývoj Vydry v čase… V skutočnosti ani neviem, čo chcem vymyslieť, len hľadám pevnú pôdu, na ktorej by sa mohlo stavať. Niečo viem, niečo som si domyslel, ale chcem to počuť od spoľahlivého zdroja.
a za tým nasledovalo množstvo otázok… Ja som mu vzápätí odpovedala takto: Ahoj Adam … samozrejme, že Ti odpoviem na otázky… aj sa veľmi teším Tvojmu záujmu o Vydru … chce to však trošku viac času, aby som Ti na všetko odpovedala …

… a myslela som si, že sa tak stane o dva týždne, kedy by sme sa spoločne stretli, aby sme ako každý rok v októbri, hodnotili leto, naše tábory a plánovali, ako ďalej vo Vydre. Adam, tu pred všetkými Ti sľubujem, že Tvoja požiadavka neostane bez odozvy. Otázkam, ktoré si mi v maili poslal, sa budeme všetci Tvoji priatelia, dobrovoľníci Vydry venovať, aby sme mohli navrhnúť nové ciele Vydry a dokončiť tak, čo si nedávno sám inicioval… Bude to bez Teba smutnejšie a tichšie, ale budeš tam s nami !
Všetko, čo o ňom napísali dobrovoľníci z občianskeho združenia, kde bol Adam aktívnym členom správnej rady, je odkaz, ktorý si zachovajme v našich srdciach. Adamov odkaz, ktorý sa vryje do našich sŕdc tým najtragickejším spôsobom. Jeho cesta, je od dnes aj našou cestou. Jeho cesta, ktorá je pre nás mementom. Jeho cesta, ktorú zveľadíme tak, ako by si to želal aj Adam. Adam je na ceste, kam za ním my teraz nemôžeme. Všetkým nám tu prítomným sa s Adamom lúči veľmi, veľmi ťažko. 
Najťažšie z nás sa však lúči Vám, milí rodičia. Vy sa tu dnes lúčite so synom, s tým najvzácnejším pokladom, ktorý tu s Vami na Zemi mohol byť. Nech je pre Vás Adamova cesta, ktorú nám on tak vytrvalo a odhodlane budoval odkazom, že nežil nadarmo. Ďakujeme Vám za Adama. Za priateľa, kamaráta, skvelého človeka, ktorý tu s nami bol. Toho Adama, ktorý sa tu, žiaľ, dnes s nami fyzicky lúči, ale ktorého odkaz zostáva s nami a je našou úlohou naň nezabudnúť.
A my všetci ostatní, buďme prosím takí, aký bol Adam.

Ďakujeme Ti, Adam, a odpočívaj v pokoji !

Za všetkých „vydrákov“
Tomáš Goga
v Bratislave, 30. septembra 2020